Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Prevencia detských úrazov

Kurzy >>  Prevencia detských úrazov

Fakty na úvod

"Opatrnosti nikdy nie je dosť"
( a najmä u detí )

 

  • úrazy sú príčinou cca 40% úmrtí detí do veku 14 rokov
  • v lete pravidelne stúpa počet úrazov detí až o 100%
  • najväčšie množstvo smrteľných úrazov je na cestách » cca 1/3 smrteľných úrazov detí do veku 14 rokov sa stane na cestách
  • cca 1/5 smrteľných úrazov detí do veku 14 rokov spôsobí utopenie
  • ďalšie riziká » popáleniny - na Slovensku skončí každý rok takmer 200 popálených detí v nemocnici, pád z výšky, skok do vody » každým rokom pribudne veľké množstvo trvalo postihnutých mladých ľudí

26.09.2003 Kecerovské Kostoľany: skupinka detí sa predpoludním hrala za novostavbami domov. Deti mali zápalky a podpálili kôpku slamy, do ktorej spadlo dvojročné dievčatko. Dievčatko utrpelo popáleniny tretieho stupňa na 97% povrchu tela, umrelo v nemocnici.

zväčšit

V materských školách sa stáva približne 5% úrazov detí, v domácnosti ale až 42%. Starší súrodenci by nemali sami dozerať na mladšieho, riziko úrazu mladšieho súrodenca je v takomto prípade pomerne vysoké.

Akcie LZZS ATE:

Na poli, v katastri obce Lentvora, okr. Lučenec, 4.5.2007 predpoludním vypaľoval trávu 15 ročný Rudolf O. z Lentvory. Zo zvedavosti sa chcel pozrieť ako horí. Vyškriabal sa na transformátor, kde sa neopatrne dotkol elektrického vedenia. Elektrický prúd ho zasiahol, prešiel mu cez horné končatiny a chrbát. Na mieste nehody zasahovala posádka RZP z Lučenca, ktorá sa ho pokúšala 15 minút oživovať. Na výzvu KOS ZZS v Banskej Bystrici, letel na miesto nehody vrtuľník strediska LZZS ATE Banská Bystrica – pilot Jozef Piter- Bučko, lekár Rado Burian a záchranár Matúš Vrbický. Lekár pokračoval približne ďalších 40 minút v resuscitácii, ale už sa mu chlapca nepodarilo priviesť k životu.

30. September 2008:
Vo večerných hodinách prijala posádka vrtuľníka LZZS ATE z Banskej Bystrice výzvu k letu do Krupiny, kde došlo k poraneniu dieťaťa motorovou pílou. Išlo o 12 ročného chlapca z Krupiny - Bzovíka, ktorý z nezistených príčin utrpel na hlave poranenie motorovou pílou, pričom došlo k poruche vedomia a na rane na hlave bolo odhalené mozgové tkanivo. Pacienta primárne ošetrila posádka RLP Krupina a následne bol vzhľadom na charakter a závažnosť poranenia prevezený do martinskej nemocnice.

11. September 2008:
Krátko popoludní prijala posádka vrtuľníka LZZS ATE z Nitry hlásenie o 9 mesačnom dievčatku, ktoré sa obarilo horúcou masťou. Dieťa posádka RLP v Šuranoch previezla na detskú JIS v Nových Zámkoch, kde ho lekári spoločne s lekárkou LZZS stabilizovali a previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch, s medzipristátim v Popáleninovom centre v Ružinove, kde dieťa ošetrili.

07. September 2008:
Z myjavskej nemocnice do Centra popálenín v nemocnici Bratislava - Ružinov bol dnes posádkou vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE prevezený 2- ročný Filip D. z Jablonice. Po obarení kávou urtpel popáleniny 1 a 2. stupňa na 20 % tela.

01. September 2008:
Dnes predpoludním vypadlo zo 4. poschodia obytného domu v Šali 4- ročné dieťa A.I. Na mieste nehody zasahovala posádka Rýchlej lekárskej pomoci a na pomoc bola privolaná aj posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Nitra. Chlapček aj napriek intenzívnej resuscitácii na mieste zomrel.

Veľkej väčšine úrazov malých detí sa dá zabrániť vhodnou prevenciou. Jednoduchými spôsobmi môžeme ochrániť dieťa pred vážnymi zraneniami.

"PREVENCIA - PREVENCIA - PREVENCIA"

Jedna myšlienka na zamyslenie :

Auto máme zaparkované v kolóne áut. Autá sú zaparkované natesno, cúvneme preto tesne k zadnému autu a ... a pripučíme o nárazníky malé dieťa, ktoré sme nevideli v spätnom zrkadle z toho dôvodu, že dieťa je malé. Koho by to napadlo, že? Ale potom je už neskoro! Prosím, myslite aj na toto, ďakujeme. V situácii, keď budeme musieť cúvať tesne k zadnému vozidlu, treba vždy opticky preveriť, či sa za naším vozidlom nezdržuje dieťa, resp. deti.

Druhá myšlienka na zamyslenie :

Chlapci hrajú futbal a lopta sa im dostane pod auto. Jeden z nich si ľahne pod auto z pravej strany a snaží sa vybrať spod neho loptu a ... a vtom sadáme rýchlo do auta, štartujeme a ihneď vyrážame ... chlapec ale nestihne spod auta vyliezť a naše vozidlo ho prejde ... myslíte, že toto sa Vám nemôže stať ? Prosím, myslite aj na toto, ďakujeme.

Tretia myšlienka na zamyslenie :

Touto cestou prosíme všetkých! Dbajte na prevenciu úrazov detí, nebuďte ľahostajní! Takto si budeme chrániť svoje deti navzájom. Veď nejde o nás, ale o naše deti !

Odporúčame :
Dieťa by malo so sebou nosiť osobnú kartičku, resp. vyšité základné údaje ( meno, adresa, tel. kontakt na rodičov, prípadne zdravotné problémy ) z vnútornej strany detského oblečenia.

Poznámka : odporúčanie nepatrí do prevencie úrazov detí, ale je veľmi dôležité, preto sme sa rozhodli ho sem zaradiť, ďakujeme za pochopenie.

   
   ?alšia lekcia >>