Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Záchrana topiaceho

Kurzy >>  Záchrana topiaceho

Čo prináša život

Poďakovanie:
Touto cestou ďakujeme Dávidovi Vintrovi,Vodná záchranná služba ČČK, za odborné korektúry k téme záchrana topiaceho.

Video - Oživovanie: 12:55 minúta.

Nitrianska posádka VZZS ATE letela v noci 20.7.2009 do obce Svodín. Do bazéna tam spadlo 1,5 ročné dievčatko. Z vody ho vytiahla jeho mama, ktorá ho začala okamžite resuscitovať. Následne v resuscitácií pokračovala posádka RLP zo Štúrova, ktorá ho napojila na umelú pľúcnu ventiláciu a žiadala o transport vrtuľníkom. Podsádka VZZS prevzala malú pacientku na umelej pôúcnej ventilácii a po zastabilizovaní ju previezla do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.

30.5.2008
13-ročný Patrik sa utopil v Hornáde pri lodenici v Košiach.

3.6.2008
Dvaja 15-roční kamaráti sa večer utopili v štrkoviskách v Podolí pri Novom Meste nad Váhom.

4.6.2008
Predpoludním sa utopil 14-ročný chlapec v jazere v košickej mestskej časti Nad jazerom. Plával príliš ďaleko od brehu, čo sa mu stalo osudným, nakoľko nevládal sa vrátiť ku brehu.

6 ročný chlapec z Bukovca sa utopil na jazere 16.8.2001, nakoľko tu bol bez dozoru dospelej osoby. Vychádzajúci rekreant z vody zakopol o telíčko chlapca na dne jazera, hneď začali s detskou kardiopulmonálnou resuscitáciou, privolali LZS, doktor ho oživoval 1/2 hodinu pri jazere. Potom ho previezli do nemocnice, bolo však neskoro...

Rok 2002, vyhľadávame utopených v Dolnom Kubíne - stredoškoláčka, v Čunove - mladý muž, v Čiernom Balogu - muž v stredných rokoch. V prvom prípade sa jednalo o kombináciu alkoholu a mládežníckej nerozvážnosti, v ďalších dvoch prípadoch asistoval alkohol.ň

Obec Kurima, 12. marec 2003: 8-ročný chlapec v stredu podvečer pri hre so psom spadol z ľadovej kryhy do rieky Topľa, bol pri tom aj jeho kamarát, ktorému sa nepodarilo Danielovi pomôcť. Telo utopeného Danka sa našlo tri kilometre od obce v naplaveninách rieky Topľa.

25.04.2003 v Nitre vyťahujeme z vody telo štvorročného utopeného Samka, ktorý bol od Veľkonočnej nedele nezvestný.

Pribylina, 30.04.2003: v stredu popoludní sa utopili tri deti vo veku 11, 9 a 7 rokov. Desať ročný chlapec, ktorý bol s deťmi pri rieke nahlásil, že deti spadli do rieky.

Hnúšťa, 13.05.2003: dvaja chlapci: 13 ročný Vojtech a 10 ročný Arpád sa v utorok popoludní chceli okúpať v rieke Rimava...na brehu našli iba ich oblečenie. Telo 10 ročného chlapca sa našlo asi dva kilometre od miesta, na ktorom vošli chlapci do rieky, telo staršieho chlapca sa našlo asi tri kilometre od tohoto miesta.

Jazero Čaňa, 15.05.2003: na jazere sa vo štvrtok utopil 41 ročný rybár. Väčšia vlna spôsobená silným vetrom prevrhla čln. Čln sa okamžite ponoril ku dnu. Rybári išli prikrmovať ryby. Druhý, 62 ročný rybár sa zachytil polystyrénovej kocky, ktorá zostala na hladine. Rybári nemali na sebe záchranné vesty.

Sečovce, okres Trebišov, 01.04.2006: maloletý 9-ročný Palko K. sa utopil v potoku Trnávka. Chlapec bol nezvestný od štvrtkového dopoludnia, kedy sa okolo deviatej hral pri dome v mieste svojho bydliska, odtiaľ odišiel na neznáme miesto.

Liptovská Osada, 26.4.2007: sa utopil 4-ročný Janko Vlnieška v Revúcej za dedinou.

Kežmarok, 24.6.2007: sa utopil 12-ročný chlapec. V nedeľu sa zrejme sám kúpal v jazere Blatná. Potápači ho našli 25.6.2007 predpoludním.

Analýza príčin utopení:
Najčastejšia príčina utopenia detí je v neprítomnosti dospelej osoby počas pobytu detí pri vodných plochách a vodných tokoch, pri kúpaní a počas pobytu detí na zamrznutých vodných plochách. Dospelá osoba dbá na bezpečnosť detí, ovláda záchranu topiaceho a kvalitne ovláda predlekársku prvú pomoc.

zväčšit

Text k obrázku: Ak sa deti hrajú pri vode alebo sa kúpu bez dozoru dospelej osoby, predstavuje to tak veľké riziko, ako keby rodičia dieťaťu na krk pripevnili veľký kameň!

Ďalšie najčastejšie príčiny utopení: kúpanie pod vplyvom alkoholu, pád do vody v opilosti, nepoužívanie osobných bezpečnostných prostriedkov (plávacie vesty), preceňovanie svojich síl, nerozvážnosť.

   
   ?alšia lekcia >>